Šalounův ateliér / Historie / History ×

Šalounova vila

Šalounova vila stojí v klidné oblasti pražských Vinohrad a původně vznikla jako ateliér českého sochaře Josefa Šalouna (1870-1946), jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého secesního symbolismu a autora slavného pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí, který byl odhalen v roce 1915. Šalounův ateliér, jedinečný klenot secesní architektury, vznikal mezi lety 1908 a 1911. Ladislav Šaloun se pro zřízení nového ateliéru rozhodl poté, co jeho projekt zvítězil v soutěži, ve které se rozhodovalo o tom, kdo vytvoří pomník MJH na Staroměstském náměstí. Šalounův původní ateliér, který se nacházel nedaleko Václavského náměstí, na pomník takových rozměrů jednoduše prostorově nedostačoval. Šalounova vila se rychle stala oblíbeným místem setkávání českých umělců. Navštěvovali ji například sochař František Bílek, básník Otokar Březina, malíř Alfons Mucha, zpěvačka Ema Destinová, skladatel a dirigent Jan Kubelík nebo řezbář, grafik a spisovatel Josef Váchal, který ve svých memoirech zmiňuje okultní seance, které se občas odehrávaly ve sklepních prostorách vily. Vila byla sice prohlášena za národní kulturní památku už v roce 1958, ale spíše chátrala až do roku 2006, kdy začala její celková rekonstrukce, která byla dokončena o rok později. V současnosti se prostory vily využívají jako výukový prostor pro zahraniční hostující profesory AVU.

 Ateliér sochaře Ladislava Šalouna podle vlastního návrhu patří k výjimečným příkladům secesní architektury s výraznými prvky symbolismu, které charakterizují Šalounovu uměleckou tvorbu. Budova s pohnutým osudem byla před dvěma lety zrekonstruována a zachráněna před dlouholetou devastací. Stalo se tak díky novému vlastníkovi, pražské Akademii výtvarných umění. Díky tomu se vlastně příliš nezměnila její funkce – dnes je ateliérem pro hostující zahraniční profesory. Autorem rekonstrukce budovy je architekt Michal Bartošek, který za ni získal Cenu primátora hlavního města Prahy v rámci loňské soutěže Stavba roku.

Šalounova vila (také Šalounův ateliér) je někdejší ateliér sochaře Ladislava Šalouna, památkově chráněný objekt ve Slovenské ulici v Praze 10-Vinohradech. Objekt je ve vlastnictví Akademie výtvarných umění v Praze a v říjnu 2007 byl po rekonstrukci znovu otevřen jako výukový prostor pro hostující pedagogy ze zahraničí.

Historie

Ladislav Šaloun se rozhodl pro stavbu vlastního ateliéru poté, co zvítězil v soutěži na pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze, jelikož jeho stávající ateliér na Václavském náměstí by velikostí nevyhovoval rozměrům plánovaného díla. Secesní stavba se symbolistními prvky podle Šalounova vlastního návrhu vznikala v letech 19081910 a zkolaudována byla v únoru 1911. Hlavní budova se skládala z vestibulu a velkého a malého ateliéru. V jižní části budovy orientované do svažující se zahrady byl salon, slovácká jizba, technické zázemí a byt správce.

V ateliéru se ve své době scházely osobnosti české kultury jako František Bílek, Otakar Březina, Alfons Mucha, Ema Destinnová, Jan Kubelík nebo Josef Váchal. Ten ve svých pamětech zmiňuje „okultistický sklep“, ve kterém se „pořádaly velké seance, hraničící s magickými obřady“.

V roce 1934 byl schválen projekt dostavby obytných prostor podle návrhu Šalounova zetě architekta Josefa Černého. Šalounova vila byla 3. května 1958 prohlášena kulturní památkou. V 80. letech 20. století Šalounovi potomci odprodali ateliérové prostory státu a tím došlo k fyzickému oddělení ateliérové části od původních reprezentativních prostor a zázemí. Při následné přestavbě malého ateliéru byly ztraceny nebo poničeny některé interiérové i exteriérové prvky. V následujících desetiletích objekt chátral.

Současnost

V roce 2001, kdy ho Akademie výtvarných umění za 7,5 milionu odkoupila od Nadace Českého fondu umění, se už nacházel v havarijním stavu. Rekonstrukce podle projektu architekta Michala Bartoška, jíž předcházely restaurátorské průzkumy, proběhla od září 2006 do září 2007, v nákladu 18,3 milionu Kč.

V rámci Dnů evropského kulturního dědictví od roku 2010 bývá vila zpřístupňována pro veřejnost.

Dokumenty PDF


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>